Кафедра тарихы

1962 жылы Қазақ химия-технологиялық институтында (ҚазХТИ) полимерлерді өндіру, пластмассалар мен  мұнай және газды өңдеу саласы бойынша мамандардың қажеттілігіне байланысты  "Пластмассалар  технологиясы" кафедрасы (кафедра  меңгерушісі Мирфаизов Х.М.), ал 1968 жылы "Мұнай және газ өңдеу технологиясы" кафедрасы (1968-1976 жж.кафедраны х.ғ.д., профессор  Надиров Н.К. жетекшілік етті ) ашылды.
60-жылдардың аяғы мен 70-жылдардың басында Батыс Қазақстанда Жетібай, Өзен және басқа да жаңа мұнай және газ кен орындарын игеру басталып, Атырау мұнай өңдеу зауыты (МӨЗ) жергілікті шикізатты қайта өңдей бастады. Гурьев қ. - Полиэтилен және полипропилен өндіру зауыты, Шевченко қ. - Полистирол және түрлі сополимерлер өндіру зауыты сияқты Республикадағы пластикалық масс индустриясының флагманы болып табылатын алғашқы зауыттар қатарға қосылды.
 Өндірістің  сұранысы бойынша кафедрада х.ғ. д., профессор Н. К. Надировтың ғылыми жетекшілігімен "Маңғышлақ мұнайларының керосин-газойль фракцияларының каталитикалық крекингі", "Мұнай ұңғымаларына арналған бұрғылау ерітінділерін әзірлеу", "Күкірт қышқылды алкилдеу қалдығын регенерациялау" бағыттары бойынша зерттеулер басталды. Бұл кезеңде кафедраның оқу-тәрбиелік ғана емес, ғылыми тұрғыдағы жемісті жұмысының бастауы болды. Осы уақытта ғылыми зерттеулерді аспиранттар, қызметкерлер, кафедраның профессорлық-оқытушылар құрамы белсенді жүргізе бастады, мұнай өңдеу, полимерлерді өңдеу бойынша алғашқы ғылыми жарияланымдар пайда болды.
   1997 жылы университет құрылымының қайта құрылуына байланысты бұл екі кафедра бірегей  "Мұнай, газ және полимерлер технологиясы" кафедрасына біріктірілді. 2014 жылдан бастап университеттің Ғылыми кеңесінің шешімімен кафедра "Мұнай өңдеу және мұнай химиясы" (НПиНХ) болып өзгертілді.
Өзінің даму жолының басында 1970 жылдан бастап кафедра Қазақстан Республикасының мұнай өңдеу кәсіпорындарының сұраныстарына сәйкес зерттеу тақырыбын кеңейтіп, Батыс Қазақстанның жаңа мұнайларын кешенді зерттеумен айналыса бастады. Осы кезеңдегі кең ауқымды зерттеулердің нәтижесінде аспиранттар, ғылыми қызметкерлер мен оқытушылар х.ғ.д., профессор Надиров Н. К., х. ғ. к., доценттер Омаралиев Т. О., Мирфаизов Х. М. ғылыми жетекшілігімен жұмыс жасады. кандидаттық диссертацияларын: Пусурманова г. Ж., Калдыгозов Е. К., Мадыханова К. С., Джалилов К. А., Керимбеков С. К., Евдокимов Ю. В., Палачев В. Н., Галеев Р. г., К. К. Сырманова, Белоусов А. Н., Еркебаева Г. Ш., Абубакиров Р. Щ., Шалбаев Б. Б., Танашев С. Т., Хлебова С. В., Долгополова В. А., М. Т. Даутбаев, Т. С. Сүлейменов, С. А. Сакибаева, М. Ж. Бейсебаев, Е.И Яковлева, Т. В. Ривкина, және т. б. қорғады. Одан әрі кафедрада орындалған теориялық және практикалық ғылыми зерттеулерді қорытындылау нәтижесінде докторлық диссертацияларын: Мирфаизов Х.М., Омаралиев Т.О., Қалдыгозов Е.К., Сырманова К. К., Галеев Р. г., Айтымбетов Н. Ш., Кеделбаев Б. Ш.; кандидаттық диссертацияларды - Алимбаев К. Р., Махашов Е. Ж., Дауренбек Н. М., Туребекова Г. З, Тауасаров Ш. У., Бимбетова Г. Ж., Идрисов М. Д., Надирова Ж. К., Сүйгенбаева А. Ж., Орынбасаров А. К., Тортбаева Д. Р. қорғады
         Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелері Атырау, Павлодар, Куйбышев, Красноводск, "Шымкент шина зауыты", "Электроаппарат" зауыттарында және басқа да мұнай өңдеу және мұнайхимиясы  кәсіпорындарында енгізілді.
Қазіргі уақытта кафедра "Химиялық инженерия және биотехнология"жоғары мектебінің құрамында жұмыс істейді. Кафедра білім берудің үш деңгейін - бакалавриат, магистратура, докторантура білім беру бағдарламалары: Органикалық заттардың химиялық технологиясы, Мұнайхимиясы, Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы, Полимерлерді өндіру және өңдеу технологиясы, Фармацевтикалық және парфюмерлі-косметикалық құралдардың технологиясы бойынша жүзеге асырады
      2008 жылы бакалавриат пен магистратураның "Органикалық заттардың химиялық технологиясы" білім беру бағдарламалары ASIIN агенттігінде (Дюссельдорф қ., Германия) алғаш рет халықаралық аккредиттеуден өтті. Халықаралық сараптама нәтижелері бойынша түлектерге Chemistry Eurobachelor лейблін  беруге мүмкіндік беретін сертификат алынды. 2014 және 2019 жылдары   "ОЗХТ"   ББ қайта аккредиттеуден өтті.
 Профессорлық-оқытушылық құрам оқу процесін қамтамасыз етудің, білім алушыларға толыққанды білім, біліктілік  пен дағдыларды игерудің  басты ресурсы болып табылады. Кафедраның 7 оқытушысы ҚР БҒМ "ЖОО үздік оқытушысы" атағының иегері болып табылады. Кафедра оқытушыларының: т.ғ.к., профессор Пусурманова Г. Ж. - ҚР Білім беру ісінің құрметті қызметкері; т. ғ. к., профессор Сакибаева С. А. - ҚР Білім беру ісінің құрметті қызметкері, ҚР ғылымының дамуына қосқан үлесі үшін ғылыми-педагогикалық қызметтері ҚР БҒМ төс белгілерімен марапатталған.
2019 жылы профессорлар С.А. Сакибаева мен Г.Ж Пусурманованың ғылыми-педагогикалық қызметі   "Ы. Алтынсарин"  атындағы төс белгімен мараппатталған.
С.А. Сакибаева, Н. М. Дауренбек, Г. Ж. Пусурманова, С. Т. Танашев, О. К. Бейсенбаев, Г. З. Туребекова ОЗХТ  бойынша ҚР БҒМ РОӘК мүшелері болып табылады.
 Оқу және ғылыми-зерттеу жұмысы басты міндетке-мұнай-газ кешенінің өнеркәсіптік кәсіпорындарымен, ҚР салалық ғылымымен тығыз байланысты қамтамасыз етуге бағынады. Кафедрада іргелі, қолданбалы, ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу үшін, сондай-ақ инновациялық қызмет үшін барлық қажетті жағдайлар жасалған. "Мұнай өңдеу және мұнайхимиясы" кафедрасының материалдық-техникалық базасына қазіргі заманғы жабдықтармен және приборлармен  жабдықталған 7 бейінді зертхана кіреді.
       Оқытушылар гранттық қаржыландыруға арналған ғылыми жобалар конкурстарына белсенді қатысады.
Кафедра жұмысының тиімділік көрсеткіштерінің бірі білім беру бағдарламаларының рейтингіндегі алған орын болып табылады. Қазақстанның жоғары оқу орындары арасындағы рейтинг нәтижесі бойынша кафедраның білім беру бағдарламалары жетекші орындарға ие.