Жалпы мәліметтер

Кафедраның құрылымы және оқу-өндірістік базасы
    «Биотехнология» кафедрасы 2003 жылы агроөнеркәсіп факультетінің құрамында құрылды. 2011 жылы қыркүйек айында химия-технологиялық факультетінің құрамына кірді. 2014 жылдың тамыз айынан бастап Факультет "Химиялық инженерия және биотехнология" жоғары мектебі болып қайта құрылды.
    Кафедра Республикалық ветеринарлық зертхананың Оңтүстік Қазақстан филиалының, Юзиирж базасында филиалдары бар.
    Бакалаврларды даярлау 6В05120 "Биотехнология" білім беру бағдарламасы бойынша, 7М05123 "Биотехнология" білім беру бағдарламасы бойынша магистранттар, 8D05120 - "Агроөнеркәсіптік кешендегі биотехнологиялық аспектілер" білім беру бағдарламасы бойынша докторанттар жүзеге асырылады.
    Кафедрада зертханалық сабақтарды өткізу үшін заманауи құралдармен жабдықталған "Биохимия", "өсімдіктер мен жануарлар физиологиясы", "Микробиология және вирусология", "микроорганизмдер биотехнологиясы", "Тағамдық биотехнология" заманауи зертханалары жұмыс істейді: MС 300 типті микроскоптар, BIOTECH – 5B биореакторы, лиофильді кептіргіштер, Sonopuls 4050 ультрадыбыстық гомогенизаторы, armed 80-2 центрифугасы.
    2020 оқу жылында мемлекеттік сатып алу жоспары бойынша мынадай жабдықтар сатып алынды: АВУ – 6 шейкер, LevenhukLabZZ M101 бинокулярлық микроскопы, сондай-ақ моноблокқа шығатын параметрлердің автоматты басқару пультін пайдалана отырып, жабдықтардың (термостат, автоклав және лифилді кептіру) жұмысын басқару процесі автоматтандырылды.
    2021 оқу жылында мемлекеттік сатып алу жоспары бойынша: Вка-75 стерилизаторы (автоклав), "Терцик" көп арналы амплификаторы, эльф-8 қуат көзі сатып алынды.
    Барлық оқу зертханалары қолданыстағы санитарлық нормативтер мен өртке қарсы қауіпсіздік талаптарына сәйкес келеді.
    Қолданыстағы санитарлық нормаларға сәйкес келетін оқу кабинеттерінің аудиториялық және зертханалық базасының жалпы ауданы 532.55 м2 құрайды, мемлекеттік жалпы білім беру стандартында көзделген оқу жоспарлары мен бағдарламаларының орындалуын қамтамасыз ете алады.
    Кафедраның ғылыми-педагогикалық кадрлармен жасақталуы
    2021-2022 оқу жылына "Биотехнология" кафедрасының ПОҚ 26 қызметкерді құрайды. Штаттық ПОҚ-81%. Ғылыми ПОҚ-65%.
    Кафедраның оқу жұмысын ұйымдастыру және оқу жоспарын орындау
    6В05120 "Биотехнология" білім беру бағдарламасы Болон процесі, қолжетімділік, инклюзивтілік қағидаттарын қолдана отырып, білім беру процесін ұйымдастыру арқылы оқыту нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған. 6В05120 "Биотехнология" ББ 2014 жылы ASIIN (Германия) тәуелсіз халықаралық агенттіктеріне аккредиттелді.
    Бағдарлама бойынша оқу нәтижелеріне мынадай оқу іс-шаралары арқылы қол жеткізіледі:
    - аудиториялық сабақтар: дәрістер, семинарлар, практикалық және зертханалық сабақтар-оқытудың инновациялық технологияларын, ғылымның, технологиялардың және ақпараттық жүйелердің жаңа жетістіктерін пайдалануды ескере отырып жүргізіледі;
    - аудиториядан тыс сабақтар: білім алушының өзіндік жұмысы, оның ішінде оқытушының басшылығымен жеке консультациялар;
    - кәсіби тәжірибелерді өткізу, курстық және дипломдық жұмыстарды (жобаларды) орындау.
    Университетте академиялық адалдық пен академиялық еркіндікті қолдау, білім алушыларға қатысты кез келген төзімсіздік пен кемсітушіліктен қорғау бойынша шаралар қабылданған.
    ББ сапасы стейкхолдерлерді оны әзірлеу мен бағалауға тартумен, жүйелі мониторингпен және оның мазмұнын шолумен қамтамасыз етіледі.
    ББ мақсаты: биотехнология саласындағы зерттеулердің қазіргі заманғы, жоғары тиімді әдістерін меңгерген және алған білімдерін қолдана алатын және сала дамуының қазіргі жай-күйін талдай алатын бакалаврларды дайындау.
    ББ міндеттері:
    - қоғамда әлеуметтік жауапты мінез-құлықты қалыптастыру, кәсіби этикалық нормалардың маңыздылығын түсіну және осы нормаларды сақтау;
    - өмір бойы оқуды жалғастыруға, өздерінің кәсіби мансабының барлық кезеңінде өзгеретін жағдайларға сәтті бейімделуге мүмкіндік беретін базалық бакалавр дайындығын қамтамасыз ету;
    - дамудың жоғары жалпы интеллектуалдық деңгейіне жету үшін жағдай жасау, биотехнология саласында еңбекті ғылыми ұйымдастыру дағдыларын және ойлау мәдениетін, сауатты және дамыған сөйлеуді меңгеру;
    - ББ бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігін қамтамасыз ету немесе оқытудың келесі деңгейлерінде оқуын жалғастыру үшін зияткерлік, физикалық, рухани, эстетикалық даму үшін жағдай жасау.
    "Биотехнология" ББ бойынша бакалаврларды дайындау негізінен еңбек нарығына бағытталған. Оқыту қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде жүргізіледі.
    Жылдық оқу жүктемесін жоспарлау және бөлу оқытушылардың біліктілігіне сәйкес жүргізіледі. Бұрын оқытылатын пәндердің, ең алдымен дәрістік оқу жүктемесінің ерекшелігі ескеріледі. Оқу жүктемесі магистратураның, күндізгі оқу докторантурасының және ағылшын тілінде оқытудың ерекшелігін ескере отырып, 15 кредит бойынша біркелкі бөлінген.
    Теориялық курсты аяқтағаннан кейін өндірісте міндетті түрде практикадан өту қарастырылған. ОҚУ-де кәсіптік практиканы ұйымдастыру ОҚУ ПР СМЖ "студенттердің кәсіптік практикасын ұйымдастыру және өткізу"негізінде жүргізіледі.

Сәуір 2024