Оқу-әдістемелік жұмыстар

Кафедра қызметінің стратегиялық бағыты оқу-әдістемелік жұмыс болып табылады. Оқу-әдістемелік жұмыстың мақсаты әдістемені жетілдіру, оқу сабақтарының барлық түрлерін өткізудің тиімділігі мен сапасын, оқытушылар құрамының кәсіби деңгейін арттыру болып табылады. Кафедрада оқу-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру пәндер мен оқу бағдарламаларының оқу-әдістемелік кешендерін әзірлеуді, жаңартуды және белгіленген тәртіппен бекітуді, оқу және оқу-әдістемелік құралдарды басып шығаруды жоспарлау мен дайындауды, дәріс курсының мазмұнын әзірлеу мен жаңартуды, практикалық сабақтарға арналған әдістемелік нұсқауларды, білімді бақылау нысандарын жетілдіруді, студенттердің өзіндік жұмысын ұйымдастыру мен жандандыруды, кафедраның профессор-оқытушылар құрамының педагогикалық шеберлігін арттыруды көздейді. Кафедрада жүзеге асырылатын білім беру бағдарламаларының (БББ) әрбір пәні бойынша пәндердің оқу-әдістемелік кешендері (ПОӘК) әзірленді. ПОӘК кафедра пәндерін әдістемелік қамтамасыз етудің негізгі құжаттарының бірі болып табылады. Білім алушылардың еркін қол жеткізуі және ББ қамтамасыз етілу дәрежесін бақылау үшін ПОӘК электронды форматы http://asu.ukgu.kz порталда орналастырылады.Әрбір ПОӘК-не пәнді оқу-әдістемелік қамтамасыз ету картасы кіреді, онда негізгі және қосымша әдебиеттер, электронды оқу басылымдары, кітапханада, кафедрада және университеттің жергілікті желісінде орналасқан кафедраның әдістемелік әзірлемелері келтіріледі. Пәннің оқу-әдістемелік қамтамасыз етілу картасы пәннің оқу-әдістемелік қамтамасыз етілу деңгейін анықтау, уақтылы талдау және қажетті ОӘӘ әзірлеу немесе сатып алу қажеттілігін анықтау үшін жасалады.  Қазіргі заманғы білім беру технологиялары білім алушылардың кәсіби құзыреттердің кең ауқымын шешуге қабілетін қалыптастыруға ықпал етуі тиіс.Кәсіби құзыреттілікті қалыптастырудың қажетті шарты, ең алдымен, білім алушылардан оқылатын мәнін анықтау бойынша, оқу іс-әрекеттерінің бағдарлы негізін қалыптастыру бойынша белсенді іс – қимылдарды және оларды практикаға бағытталған және шығармашылық тапсырмаларды, оның ішінде жобалық тапсырмаларды шешу кезінде пайдалануды талап ететін осындай оқу жағдайларына енгізу болып табылады; ақпаратты іздеуді және өңдеуді, белгілі ақпаратты түрлендіруді және жаңа ақпаратты, топтық және жеке тапсырмаларды құруды қажет ететін тапсырмалар. Кафедраның оқу үрдісінде оқытудың заманауи белсенді және интерактивті әдістері кеңінен қолданылады: мәселелі-ситуациялық модельдеу, іскерлік ойындар, топтық ойындар, кейс-әдістер және т. б. Дәріс және практикалық сабақтар электрондық оқулықтарды пайдалана отырып, слайдтарды көрсете отырып, интерактивті тақтаны қолдану арқылы жүргізіледі.Сондай-ақ, мұнай өңдеу және мұнайхимиясы процестерін көрнекі түрде көрсетуге және модельдеуге мүмкіндік беретін виртуалды зертханалық жұмыстар қолданылады. "Мұнай өңдеу және мұнайхимиясы" кафедрасының электрондық оқу құралдарын, виртуалды зертханалық жұмыстарды жасап, оқу процесіне енгізді. Электронды оқу басылымдары: Резина технологиясы, Мұнайдың физика – химиялық қасиеттерін анықтау, Талшықты полимерлер физикасы мен химиясы, Химиялық синтез, Органикалық және мұнайхимиясы өндірісінің технологиясы, Бұрғылау ерітінділері және оларды дайындау технологиясы, Мұнай, газ және көмірдің химиясы мен физикасы, Органикалық заттар технологиясының теориялық негіздері, Мұнай шикізатын термиялық өңдеу процесінің технологиясының теориялық негіздері, Мұнайхимиясы және тауарлы мұнай өнімдерінің сипаттамасы мен сыныптамасы, Құрамында полимерлі акрилді реагенттер және оларды қолдану, Полимерлерді өндіру және қайта өңдеу технологиясы, Полимерлер синтезі, Органикалық және мұнайхимиясы өндірісі технологиясы бойынша зертханалық практикум, Құрылымдық химия және дисперсті жүйелер. 1,2,3 бөлім, Полимерлі композициялық материалдар, Эластомерлер технологиясы, Госсипол шайырына негізделген беттік белсенді заттар және оларды қолдану және т. б. Виртуалды зертханалық жұмыстар: КИПиА (ЭВМ-ге арналған бағдарлама) қолдану кезінде ЭЛОУ-АТ және ВТ қондырғысын оңтайландыру, Катализатордың сұйытылған  қабатында каталитикалық крекинг аппаратының технологиялық схемасы,Дизель отынын гидротазарту қондырғысының технологиялық схемасы, "Унифлок-М" паста тәріздес полиэлектролит синтезінің технологиясы, Біліктерде араластыру, Резеңке қоспаларын  вулкандау және т. б.

Сәуір 2024