Ғылыми-зерттеу жұмысы, СҒЗЖ

2023 жылғы 12-25 қазан аралығында Хорватияның Загреб университетіне іс-сапар туралы 2023 жылдың қазан айында х.ғ.к., "Биотехнология" кафедрасының қауымдастырылған профессоры Б. Ж. Муталиева х.ғ.к., ОҚПУ профессоры. Ө.Жәнібеков Г.М. Мадыбекова және Загреб университетінің профессоры Марко Винцекович Хорватияның Загреб университетінде ғылыми зерттеулер жүргізді. Зерттеулер ҚР ҰҚМ қаржыландыратын "Сүт өнеркәсібі қалдықтары негізінде функционалдық сусындарды байыту үшін пробиотиктерді микрокапсуляциялау технологиясын әзірлеу" AP19679879 жобасы бойынша жоспарланған болатын. Загреб университетімен ғылыми ынтымақтастық 2017 жылдан бастап құрылды, ал 2018-2020 жылдары AP05132810 "Ауылшаруашылық өнімдерін өндіруді күшейту мақсатында биологиялық белсенді заттарды және өсімдіктерді дамытудың түбегейлі жаңа стимуляторларын микрокапсуляциялау технологиясының ғылыми-практикалық негіздері" жобасы бойынша жоба бойынша профессор Марко Винцековичпен бірлесіп ғылыми зерттеулер жүргізілді. Жобаның арқасында жобаны іске асырған ғалымдар жұмыстарының дәйексөзділігі артты, сондай-ақ берік халықаралық ынтымақтастық орнады, ынтымақтастық туралы меморандумдарға қол қойылды және қазіргі уақытта 8d05120-Биотехнология білім беру бағдарламасының 3 докторантына басшылық жасалуда. Сонымен қатар, ғалымдар жаңа жобалар, докторанттарға бірлескен басшылықты жүзеге асыру және университеттер арасында дәріс оқуға шақыру түрінде бірлескен жұмысты жалғастыруда. Ғалымдар микрокапсулалардың физика-химиялық сипаттамаларын зерттей отырып, Encapsulator Bucci E390 жабдығында bifidumbacterium пробиотикалық микроорганизмдерінің микрокапсуляция процестерін зерттеу жұмыстарын жүргізді. Сүт өнеркәсібінің қалдықтарын одан әрі ашыту және оларды микрокапсуляцияланған түрде байыту мүмкіндігі үшін пробиотикалық микроорганизмдерге зерттеулер жүргізілді.
Загреб университетінің агроөнеркәсіптік факультетінде оқытушылар мен студенттердің ғылыми, техникалық қызметі, ғылыми-зерттеу және практикалық жұмысы үшін қолданылатын 6 эксперименттік станция бар. Станциялардың бірінде эксперименттік үлгілермен танысу, сондай-ақ жылыжайларда және станция учаскелерінде далада өсірілген өсімдік дақылдарын зерттеу жүргізілді. Загреб университетінің Агроөнеркәсіптік факультетінің Биотехнология зертханаларының заманауи жабдықтарында дақылдардың құрамы, өнім сапасы бойынша зерттеулер жүргізілуде. Зертханалар инкапсулятормен, хроматографтармен, генетикалық анализаторлармен, Leica mz16 стереомикроскопымен, Leica Microsystems Ltd., FTIR instrument спектрометрлерімен және басқалармен. Осы аспаптардағы зерттеулердің нәтижелері Scopus, Web of Science және т.б. базаларын жоғары рейтингті журналдарда жариялау үшін халықаралық стандарттарға сәйкес келеді.
Профессор Марко Винцекович университеттің жетекші профессорларымен кездесулер ұйымдастырды. Сонымен, профессор Эльвира Видович Химиялық инженерия және биотехнология факультетімен полимерлер, мұнай, композициялық материалдар және т.б. бойынша зерттеулер жүргізілетін зертханалармен таныстырды.
Сондай-ақ, студенттер, магистранттар және докторанттар алмасу бойынша бірлескен ынтымақтастық мәселелері талқыланды, профессор Марко Винцекович халықаралық бөлім басшылығымен кездесулер ұйымдастырылды және "Биотехнология" кафедрасының докторанттарының бірі Туребаева Тамила үшін Эразмус+ ұтқырлық бағдарламасы бойынша 5 айға орын бөлінді. Сонымен қатар, болашақта ынтымақтастық туралы меморандум негізінде Zero бағдарламасы бойынша саяхаттар мүмкін екендігі талқыланды, бұл жас зерттеушілерге Загреб университетінің зертханалық базасын тегін пайдалануға мүмкіндік береді.
Сондай-ақ, Загреб университеті факультеті деканының орынбасарымен университеттер арасындағы одан әрі зерттеулер мен ынтымақтастық туралы кездесу ұйымдастырылды. Осылайша, Загреб Университетіне ғылыми іссапар жоспарланған жұмыстарға сәйкес жүргізілді.

Сәуір 2024