Қазіргі жағдайдағы ғылым мен технологиялардың тұрақты даму тұжырымдамалары

М.Әуезоватындағы ОҚУтұрақты даму мақсаттарышеңберіндеөткізілетініс-шаралардыңкүнтізбелікжоспарынасәйкес, 07.02.2024 ж. «Химиялық инженерия және биотехнология» жоғарымектебініңбазасында «Қазіргіжағдайлардағылым мен техниканыңтұрақты даму тұжырымдамалары» тақырыбындашетелдікғалымдардыңқатысуыменхалықаралықдөңгелекүстелөтті.

- Марко Винчекович, PhDдокторы, Загребуниверситетінің профессоры, Хорватия;

- КирйигитовХуршидБатирович, ф.ғ.д., «Экология жәнеқоршағанортанықорғау» кафедрасының меңгерушісі, Джизахполитехникалық институты, Джизах, Өзбекстан.

- НатоМирдзвели, химия ғылымдарының кандидаты, И.Жаванишвилиатындағы Тбилиси мемлекеттікуниверситетініңФизикалық химия институтыныңдоценті, Грузия;

- ФозиловСадраддинФайзуллаұлы, техника ғылымдарыныңдокторы, Бұхараинженерлік-технологиялықинститутының профессоры,Өзбекстан;

- ЕдгороваШахнозаХайридиновна, «Экономикажәне менеджмент»кафедрасының докторанты,Навои атындағымемлекеттік тау-кентехнологиялықуниверситеті,Өзбекстан;

- Ли Вячеслав Вячеславович, Ташкент химия-технологиялықинститутының докторанты, Өзбекстан.

Алғашқысөзді «Химиялық инженерия және биотехнология» жоғарымектебінің деканы Айтуреев М.Ж. алды.ӨзкезегіндеАйтуреев М.Ж. барлыққатысушылардыдөңгелекүстелбағдарламасыментаныстырып, «Химиялық инженерия жәнебиотехнология жоғарымектебіндеғылым мен технологияныңдамуы» тақырыбындабаяндамажасады.

Дөңгелекүстелбарысындажоғарымектептің профессор-оқытушықұрамы мен кафедра меңгерушілерібелсендіқатысты. Дөңгелекүстелдешетелдікғалымдар мен жоғары мектеп ғалымдары, атапайтқанда«Биотехнология» кафедрасының профессоры МуталиеваБ.Ж.; «Силикаттартехнологиясыжәне металлургия»кафедрасының профессоры Таймасов Б.Т.; «Химия жәнефармацевтикалық инженерия»кафедрасының профессоры Джакипбекова Н.О. баяндама жасады.

«Қазіргі заманғы жағдайларда ғылым мен техниканың тұрақты даму тұжырымдамалары» атты дөңгелек үстелді қорытындылай келе, «ХИжБ» жоғары мектебінің деканы барлық қонақтарға белсенді қатысқандары үшін алғысын, дөңгелек үстелді ұйымдастырушыларға үлкен ризашылығын білдірді. Баяндамалары ерекше қызығушылық тудырған барлық шетелдік ғалымдарға ерекше ықыласымызды білдіреміз.

"Қазіргі жағдайдағы ғылым мен технологиялардың тұрақты даму тұжырымдамалары" атты халықаралық дөңгелек үстел қорытынды тұжырымдамасы ретінде келесі ұсыныстарды ұсынамыз:

1. Климат дағдарысы, биоалуантүрлілік және ластану дағдарысы - жедел шараларды қажет ететін жаһандық мәселе. Жаһандық жасыл көшуді қамтамасыз ету үшін біз тығыз ынтымақтастықта жұмыс жасауымыз керек.
  2. Тұрақты даму тұжырымдамасы «экология-экономика-қоғам» үштігінің үйлесімді өзара әрекетін көздейді, сондықтан Қазақстан экологиялық мәселелерді шешуге барлық ғалымдардың күшін жұмылдыру қажет.
  3. Әлемдік ауа температурасының одан әрі көтерілуі табиғи ортадағы қайтымсыз процестерге әкелуі мүмкін. Сондықтан әлемдегі экономиканы декарбонизациялау және саланы «жасылдандыру» бойынша жүйелі шараларды бастау қажет және бұл үдерістің сәтті болуы саяси ерік пен мемлекет, бизнес және қоғам арасындағы тұрақты диалогты талап етеді. Барлық мемлекеттік және жеке ұйымдарды осы жолда жұмыс істеуге шақырамыз.
  4. Табиғи ресурстардың деградациялануын төмендететін, биологиялық алуандылықты жоғалту экологиялық жүйелердің қайта қалпына келу мүмкіншілігін жасайтын және қалдықтарды тиімді пайдалану бойынша жүргізілетін ғылыми зерттеу жұмыстарын қаржылай қолдауға мемлекеттік ұйымдарын шақырамыз.
  5. Жоғарғы оқу орындарда тұрақты дамуға байланысты әсіресе жас зерттеушілер студенттер арасында жасыл технологияға қатысты стартап жобаларын қолдау және іске асыру үлесін  арттыру қажет.
  6. «Қоршаған ортаны қорғау және тұрақты даму»атты оқу бағдарламасын барлық мамандықтарға пән ретінде жоғарғы және орта арнаулы оқу орындарда және мектептерге енгізуге ұсынамыз.

Сәуір 2024