Ғылыми жұмыстар және инновация

Ғылыми жетістіктер

Аса маңызды ғылыми және шығармашылық  нәтижелері

2023 жылдың ақпан айында байқау қорытындысы бойынша Джакипбекова Н.О. халықаралық грантқа ие болды. 2022 жылдың 25 сәуірінде М.Әуезова ат. ОҚУ Басқарма Төрайымы-Ректоры Дария Пернешқызы Қожамжарова GE2506 «Ауыз суды тазарту және дезинфекциялау үшін бактерицидтік және цеолиттік сүзгілер» халықаралық жобасының шартына қол қойды.Бұл жобаның қатысушылары Грузия, Армения және Қазақстан сияқты елдер, жүзеге асырылу жылдары -2022-2024 ж. Грантты ISTC, Funding-Japan береді. Жоба жетекшісі Джакипбекова Н.О, жобаға қатысушылар «Химия және химиялық технология негіздері», «Экология», «Мұнай өңдеу және мұнай химиясы» кафедраларының доценттері мен оқытушылары. Сондай-ақ келісімге Тбилиси мемлекеттік университетінің ректоры Гиоргий Шарвашидзе, Армения ұлттық аграрлық университетінің ректоры Вардан Урутян қол қойды. Жобаның серіктестері АҚШ, Жапония, Швеция, Австралия, Греция сияқты елдер.

Кафедрамыздың профессорлары Қабылбекова Б.Н., Тукибаева А.С. гранттық жобаларды ұтып алды.

АР19679027     «Разработка конкурентно-способной технологии по очистке систем теплоснабжения с целью энергосбережения»

Ғылымижетекші:т.ғ.к., профессор Кабылбекова Б.Н.

1. AP19679002 «Комплексная переработка фосфинсодержащих отходов и промпродуктов фосфорного производства в экологически безопасную продукцию»

Ғылымижетекші:х.ғ.к., профессор Тукибаева А.С.

2023 жылдың желтоқсан айында «Химиялық инженерия және биотехнология» жоғары мектебінде М. Əуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан университетінің  80 жылдығына  жәнет. ғ. д., профессор, академик Б. С. Шакировтың 70 жылдығы арналған  «XXI  ғасырдағы химиялық технология, биотехнология және фармацевтикалық өндіріс» атты  студенттердің және жас ғалымдардың  27-ші халықаралық  ғылыми-практикалық конференциясы өтті. Кафедраның профессорлық-оқытушылық құрамы студенттердің ғылыми жетекшілері ретінде «Химия және фармацевтикалық инженерния» секциясының жұмысына қатысты.

Секция бойынша 147 баяндама жоспарланып, оның ішінде 46 баяндама тыңдалды. №1 «Фармацевтикалық өндірістің химиясы және технологиясы» секциясының отырысы 2023 жылдың 6-8 қарашасында сағат 14.00-ден 18.00-ге дейін А ғимаратының 410 аудиториясында оффлайн режимінде өтті.

1. Халықаралық конференцияға ұсынылған баядамалар саны – 147
  2. Бағдарламадан тыс ұсынылған баяндамалар саны – жоқ
  3. Баяндалмаған (болмаған) баяндамалар саны – жоқ
  4. Конференцияға қатысушылар саны – 46 (23 студенттер, 20 оқушы және 3 шетелдік студенттер)
  5. Марапатталған баяндамалар саны – 9
  6. Жариялануға ұсынылған мақалалар саны - 43
  7. Конференцияны өткіз бойынша қорытындылар мен ұсыныстар.

Студенттердің баяндамаларының тақырыптары химия және химиялық технология, фармацевтика саласындағы заманауи өндірістің өзекті мәселелеріне арналды. Студенттердің баяндамалары зерттеу және қолданбалы сипатта болды.

Үздік баяндамаларды анықтау үшін мыналардан тұратын комиссия сайланды: Ермеков С.Р.- PhD доктор,  "ХжФИ" кафедрасының меңгерушісі, Абжалов Р.С.- PhD доктор,  "ХжФИ" кафедрасының СҒЗЖ жауапты, Джакипбекова Н.О. – т.ғ.д., профессор,  Нарманов М.М. – к.х.н., доцент кафедры кафедры ХиФИ, Сансызбай Айгүл – төраға, ХТ-21-10к тобының студенті , Журкабаева А. – хатшы, ХТ-22-10к3тобының студенті.

Мемлекеттік бюджеттік тақырыптар бойынша орындалатын ҒЗЖ тақырыбы(университеттіңтақырыптықжоспарына сәйкес) - МБ ҒЗЖ -21-01-07 "АӨК, тамақ және фармацевтика өнеркәсібінде өнімөндірдің заманауит әсілдері мен биотехнологиялы қаспектілері".

- МБ ҒЗЖ-21-04-03 "Жабындардыңсапасынжақсартуүшінполимерлібеттікбелсендізаттардыәзірлеужәнеалу". Жетекшісі: т.ғ.д., профессор Джакипбекова Н. О.

1 кезең.Жабындардың сапасын жақсарту үшін полимерлі беттік-белсенді заттарды жасау және алу. Полимерлі баз құрамын әзірлеу және олардыалушарттары.(2021ж.)

2 кезең. Беттікбелсендізаттардыңсулыерітінділеріналужәнеолардың физика-химиялыққасиеттерінзерттеу.(2022 ж.)

1 кезең. «Күкірт пен фосфор, аддуктовдиалкилфосфор қышқылдары және үшінші реттік аминдердің фенолаттары бар беттік белсенді заттар-БАЗ қатысатын электролит ерітінділерінде болатын электрохимиялық реакциялардың кинетикалық заңдылықтарын зерттеу». Ғылыми жетекшісі: х. ғ. к., доцент Высоцкая Н.А..(2021ж)

2 кезең. Катионды-белсенді және молекулалық беттік белсенді заттардың катодты металл жабындарының қорғаныш қасиеттеріне әсерін зерттеу.(2022ж)

- МБ ҒЗЖ -21-06-03 "фосфор және оның қосылыстары өндірістерінде газдарды тазартуға арналған құрама аппараттарды әзірлеу".Ғылыми жетекші:Ескендіров М. З.

1-кезең.Қатты фазалық құйынды ағындардағы газ-сұйықтық әрекеттесуінің гидродинамикасын эксперименттік зерттеу.(2021ж.)

2 кезең. Күрделі құрылымның газ-сұйық ағындарындағы газды сіңіру және шаң жинау процестерінің заңдылықтарын эксперименттік зерттеу.(2022ж.)

2022-2023 оқу жылында қаржыландырылатын ғылыми жобалар:

1. AP08053112 «Күл қалдықтарынан және доломит кендерінен құрамында магний және басқа да микротыңайтқыштар бар тукоқоспаны алудың экологиялық қауіпсіз технологиясын әзірлеу және жасау" т.ғ.к., доцент Н. К. Сарыпбекова.

СТАРТАП-жобалар

1. "Eco-беседка" т.ғ.д., профессор Джакипбекова Н.О. ХТ-19-4а студенті Жолдас Ерасыл

Халықаралықғылымижобалар

1. GE2506 «Ауыз суды тазартуға және зарарсыздандыруға арналған бактерицидтік және цеолиттік сүзгілер» т.ғ.д., профессор Н. О. Джакипбекова.

Материалдық техникалық база
Жарияланымдар